Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Wystawa o Jaworzniakach
Wystawa o Jaworzniakach Drukuj Poleć znajomemu

 

Wystawa o Jaworzniakach

W numerze 9(278) "Jaworzniaków" malarka Barbara Hempel, mieszkająca obecnie w Holandii, poinformowała o zamiarze namalowania portretów młodocianych więźniów politycznych lat 1944-1956 z ich młodości i zaprezentowania ich wraz z krótkimi biogramami na wystawie. Artystka apelowała o przysyłanie odpowiednich materiałów (archiwalnych zdjęć i informacji).

Baska Hempel.jpg
Barbara Hempel

3 października 2015 r. otrzymałem od Pani Barbary wiadomość o przebiegu prac związanych z wystawą. Napisała, że w Oddziale IPN w Łodzi przedstawiła pomysł na wystawę, do czego odniesiono się z entuzjazmem. Uznano, że będzie to wystawa nietypowa, a przede wszystkim interesująca, bowiem temat jest niedostatecznie opracowywany i propagowany.

Jest to bardzo duży krok w kierunku zachowania pamięci o działalności i prześladowaniu młodych patriotów. Zaproponowano również, aby na wystawie przedstawić młodociane więźniarki - dziewczęta z Fordonu. Pozostały jeszcze uzgodnienia szczegółów ekspozycji z IPN w Warszawie. Bądźmy dobrej myśli: NA PEWNO SIĘ UDA!

Na podstawie listu i za zgodą p. Barbary Hempel opracował Juliusz Gerung 

__________________________________________________________
Na XXVI Zlot "Jaworzniaków", który odbył się w dniach 8-10 czerwca 2016 r., Barbara Hempel, ceniona artystka malarka, przywiozła wystawę swoich prac. Ponad 30 portretów koleżanek i kolegów „Jaworzniaków” z okresu ich młodości wypełniło przeszkloną salę konferencyjną Hotelu „Royal Botanik” w Lublinie. Wiele z nich nie budziło wątpliwości, kim jest portretowana osoba – uderzające podobieństwo biło z wyrazu oczu, uśmiechu, mimiki twarzy. Jaworzniacy, chociaż ich twarze pokryły się zmarszczkami, a włosy przyprószyła siwizna, pozostali młodzi duchem i to właśnie przebija z obrazów Barbary Hempel. Jest to ogromna zasługa talentu malarki, która fotografie z młodości doskonale skonfrontowała z obecnym wyglądem „modeli”, a swoją dla nich sympatię i uznanie wyraziła pędzlem. Należą się jej słowa największego podziwu.


Kol. Jerzy Pruszyński

Kol. Jerzy Pruszyński


Kol. Maria Skawińska

Kol. Maria Skawińska


Kol. Bogusław Pyka
Kol. Bogusław Pyka


Kol. Józef Urbanowicz
Kol. Józef Urbanowicz


Kol. Ryszard Jakubowski
Kol. Ryszard Jakubowski 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
link stat4u