Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Najnowszy numer
ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAŁ Drukuj Poleć znajomemu
ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAŁ
 
Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. W latach 1961–1965 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Suchowoli. Po maturze, w czerwcu 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po I roku studiów został powołany do służby wojskowej w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach, o zaostrzonym  rygorze. Tam inicjował opór, podtrzymywał na duchu kolegów. Na początku 1970 r., po powrocie do seminarium,  ciężko zachorował.
W 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. 11 czerwca 1972 r. odprawił prymicyjną Mszę św., w kościele  w Działoszynie. Później pracował w Warszawie, m.in. w parafii Dzieciątka Jezus, a od czerwca 1980 r.  w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym. Aktywnie wspierał „Solidarność”. Nauczał korzystając z przesłania: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. W Hucie „Warszawa sprawował Eucharystię dla strajkujących robotników. W czasie stanu wojennego, w kościele św. Stanisława Kostki odprawiał Msze św. za Ojczyznę, które gromadziły tłumy wiernych. 19 maja 1983 r. Ksiądz Jerzy Popiełuszko prowadził pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy MO Grzegorza Przemyka.
Działalność ks. Jerzego Popiełuszki ówczesne władze PRL uznały za sprzeciw i krytykę systemu komunistycznego. Wielokrotnie oskarżany był  o działalność polityczną. Akcję rozpracowywano pod kryptonimem „Popiel”.
19 września 1984 r., kiedy Ksiądz samochodem wracał z Bydgoszczy do Warszawy, zatrzymano Jego samochód i kazano Mu wysiąść. Później pobito Go i wrzucono do bagażnika samochodu SB. Kiedy Ksiądz zaczął stukać w pokrywę bagażnika, pobito Go aż do utraty przytomności. Porywacze wjechali na zaporę na Wiśle koło Włocławka, gdzie z wysokości kilkunastu metrów wrzucono Księdza Jerzego do wody. 30 października 1984 r. ciało księdza wyłowiono  z Wisły. Obciążone ono było workiem wypełnionym kamieniami. Księdza Jerzego Popiełuszkę pochowano przy kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Mordercami byli oficerowie MSW  kpt, Grzegorz Piotrowski, naczelnik wydziału Departamentu IV, por. Leszek Pękala i por. Waldemar Chmielewski. Zaś ich przełożonym był   płk. Antoni Pietruszka – zastępca dyrektora Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
W dniach od 27 grudnia 1984 r. do 7 lutego 1985 r. przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu odbył się proces sprawców zabójstwa. Prokurator żądał dla głównego oskarżonego Grzegorza Piotrowskiego kary śmierci, dla pozostałych oskarżonych – długoletniego więzienia. W rezultacie wymierzono kary: Piotrowskiemu 25 lat więzienia, Pietruszce -  25, Pękali - 15, Chmielewskiemu - 14. Na skutek interwencji gen. Czesława Kiszczaka kary złagodzono :  z 25 na 15 lat, z 15 na 10, z 14 na 8. Później zabójców objęła jeszcze amnestia.
Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się 8 lutego 1987 r. 6 czerwca 2010 r. w Warszawie na Placu Józefa Piłsudskiego odbyła się Msza św. beatyfikacyjna. Odprawiał ją  abp. Angelo Amato, który w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI odczytał Akt Beatyfikacyjny. Ksiądz Jerzy Popiełuszko został Błogosławionym Kościoła katolickiego.
20 września 2014 r. w kościele diecezji Crateli we Francji miało miejsce otwarcie procesu kanonizacyjnego błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Dzięki wstawiennictwu księdza Jerzego 56 letni Francuz Francois Audelan został uzdrowiony z nietypowej, przewlekłej białaczki szpikowej. Jeżeli proces kanonizacyjny zakończy się pomyślnie, ksiądz Jerzy zostanie ogłoszony Świętym Kościoła Katolickiego.
Ks. Jerzy Popiełuszko jest czczony przez Polaków. 23 października 2009 r. Prezydent RP Lech Kaczyński nadał pośmiertnie księdzu Jerzemu Order Orła Białego. W 73 miastach ulice, ronda lub place noszą imię ks. Jerzego Popiełuszki, a 73 szkół za swego patrona przyjęło księdza – męczennika. W Polsce jest 73, a za granicą - 8 pomników księdza Jerzego.

Korzystając z informacji z internetu, opracował Juliusz Gerung
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
link stat4u