Menu Content/Inhalt
Strona główna
Ś.P. Leon Chrościcki Drukuj Poleć znajomemu
Ś+P

Leon ChrościckiW dniu 28 marca 2017 r. w wieku 84 lat, zmarł Jaworzniak Leon Chrościcki, syn żołnierza Bitwy Warszawskiej 1920 r., kampanii wrześniowej 1939 r. i Armii Krajowej. Leon Chrościcki wychowany w tradycjach niepodległościowych, po likwidacji ZHP na znak protestu przeciwko sowietyzacji Polski,  wstąpił w 1950 r. do młodzieżowej  rembertowskiej organizacji pod nazwą „Obrońcy Korony”, zmienioną następnie na: „Podziemna Organizacja Wolność i Niezawisłość”, założonej przez uczniów szkół średnich. W październiku 1952 r. został aresztowany przez UB – miał wtedy 19 lat, przeszedł brutalne śledztwo w więzieniu przy ul. 11 Listopada w Warszawie, w tzw. „Toledo”. 11 kwietnia 1952 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 5 lat więzienia. Był więziony w Więzieniu Progresywnym dla Młodocianych w Jaworznie – wyszedł na wolność  15 kwietnia 1954 r. Traktowany jako obywatel drugiej kategorii, nieustannie inwigilowany, miał zamkniętą drogę do dalszej nauki i dobrej pracy.

Sąd Najwyższy unieważnił ten wyrok – śp. Leon Chrościcki został w pełni zrehabilitowany w III Rzeczypospolitej za swoją walkę o wolną i niepodległą Polskę w II konspiracji młodzieżowej. Za działalność niepodległościową był odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości oraz awansowany do stopnia kapitana. Członek Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy” i Zarządu Oddziału Warszawa był inicjatorem nadania ulicy w Rembertowie nazwą Jaworzniaków oraz wybudowania Pomnika Jaworzniaków u zbiegu ulic Komandosów i Jaworzniaków.

Nabożeństwo żałobne w asyście wojskowej Komendy Garnizonu Warszawa odbędzie się w piątek 31 marca o godz. 12.30 w Kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Rembertowie, skąd nastąpi wyprowadzenie na cmentarz parafialny.

 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Koleżanki i Koledzy „Jaworzniacy”


 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
link stat4u