Menu Content/Inhalt
Strona główna
Ś.P. Andrzej Jan Kumor Drukuj Poleć znajomemu
Ś+P

Andrzej Jan Kumor
W dniu 6 sierpnia 2017 r. w wieku 81 lat odszedł na Wieczną Wartę Śp. ANDRZEJ JAN KUMOR, „Andrzej”. Syn nauczycieli, ojciec oficer Wojska Polskiego, w czasie wojny komendant AK Powiatu Kozienickiego, matka prowadziła tajne nauczanie, zginęła w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W latach 1950-1952 członek młodzieżowej organizacji niepodległościowej w Kielcach. Aresztowany w październiku 1952 r. przeszedł brutalne śledztwo – miał wtedy 16 lat. Został skazany przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Kielcach na 6 lat więzienia. Przebywał na zamku w Kielcach, a następnie w obozie kopalni Chorzów III, gdzie pracował w kopalni. Przeżył poważny wypadek, po którym został zwolniony warunkowo.
Inżynier budownictwa lądowego, doktor nauk technicznych. Był współzałożycielem i członkiem zwyczajnym Akademii Inżynierskiej w Polsce. Jako inżynier budownictwa lądowego i doktor nauk technicznych kierował budową dużych obiektów przemysłowych oraz gmachów użyteczności publicznej w kraju i za granicą. Polski autor książek o tematyce podróżniczo-łowieckiej oraz wspomnieniowych, m.in. „Od Kalahari do Kamczatki”, „Przez życie”, „Psia przyjaźń”, „Wspomnienia afrykańskie”, „Wyprawa po złote runo”. Myśliwy, był założycielem i honorowym prezesem Polskiego Klubu Safari i członkiem honorowym Koła Łowieckiego „Myśliwiec”.
Członek Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944–1956 „Jaworzniacy”. Za działalność niepodległościową odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Koleżanki i Koledzy „Jaworzniacy”


 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
link stat4u