Menu Content/Inhalt
Strona główna
Ś.P. Zbigniew Gwiazda Drukuj Poleć znajomemu
Z głębokim żalem i smutkiem
żegnamy

Zbigniewa Gwiazdę


(ur. 02.10.1932 r. – zm. 27.03.2020 r.)
członka Kapituły Orderu Krzyża Niepodległości (od 2013 roku)
weterana walk o niepodległość
więźnia politycznego okresu stalinowskiego
działacza Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”


Kapitan Zbigniew Gwiazda działał w latach 1950 - 1952 jako szef grupy w nielegalnej patriotycznej organizacji „Pol-Szturm”. Aresztowany w 1952 roku przez Urząd Bezpieczeństwa i po ciężkim śledztwie z zastosowaniem przymusu fizycznego skazany na podstawie art 86 KKWP przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 9 lat więzienia plus kary dodatkowe. Karę odbywał w Warszawie i w więzieniu dla młodocianych więźniów politycznych w Jaworznie. W więzieniu pracował w zakładzie mechanicznym. Po zwolnieniu z więzienia został powołany do wojska i skierowany do pracy w kopalni węgla kamiennego.

Od 1993 roku był aktywnym członkiem Związku-Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”.

Chętnie dzielił się posiadaną wiedzą, na temat ponad tysiąca młodzieżowych organizacji niepodległościowych działających w latach 1944-1956 oraz działalności Związku Solidarność, opartą na doświadczeniach i osobistych przeżyciach.

Brał bardzo częsty udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez stowarzyszenia kombatanckie i władze państwowe.

Wyróżniony: Odznaką „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, Medalem „Pro Memoria” i Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Uhonorowany odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości  i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski


To wielka i niepowetowana strata dla Polski.


Cześć Jego Pamięci!

 
Treść nekrologu oraz zdjęcie pochodzi ze strony Prezydenta RP: www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1727,nie-zyje-zbigniew-gwiazda.html
 
następny artykuł »
link stat4u