Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI
XVII Zaduszki Narodowe Drukuj Poleć znajomemu
Droga na Matyskę w Beskidzie Żywieckim prowadząca z Radziechów, która znaczona jest stacjami Drogi Krzyżowej autorstwa Czesława Dźwigaja, profesora nauk pięknych z Krakowa, corocznie poświęcona jest pamięci tych, którzy walczyli, ginęli za Rzeczpospolitą, a często nie mają swoich grobów. Z ziemi pochodzącej z miejsca ich walki, cierpienia, śmierci usypywany jest na Matysce Kurhan Pamięci.

Tegoroczne Zaduszki Narodowe 2 października  poświęcone były pamięci młodocianych więźniów politycznych lat 1944-1956, a ziemia wsypana do kurhanu pochodziła z terenu byłego Więzienia Progresywnego dla Młodocianych Więźniów w Jaworznie. Jaworzniaków reprezentowali kpt. Zbigniew Pawłowski „Dzidek” i Jadwiga Samociuk, córka Benedykta Piątkowskiego ps. Kruk, żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i młodocianego więźnia politycznego okresu stalinowskiego.

Tegoroczne Zaduszki patronatem honorowym objął Prezydent RP. Andrzej Duda napisał: „Zaduszki Narodowe wpisują się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu bohaterów Rzeczypospolitej oraz upowszechnianiu patriotycznych postaw”. Jadwiga Klimonda, prezes Stowarzyszenia Dzieci Serc, organizatora tego wydarzenia, hasła przekuwa w działanie. Uczy historii poprzez inscenizacje. W drodze na Matyskę grupy rekonstrukcyjne odgrywają ważne dla Żywiecczyzny zdarzenia, m.in. najazd na Radziechowy Szwedów, którzy zniszczyli wieś i wymordowali jej mieszkańców. Były strzały armatnie, pojedynki na szpady i kosy, palenie zabudowań. Na Matyskę  szła np. grupa młodzieży przebranej w uniformy więzienne, prowadzonej przez chłopaka w mundurze wojskowym, symbolizująca młodocianych więźniów Jaworzna.

JS
zdjęcia Piotr Trac
Krótki film z wydarzenia pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=1ZRYAtuq0vU

Grupa rekonstrukcyjna odpala armatę


Inscenizacja potyczka polskiej husarii ze Szwedami

 

Ostatnia stacja Drogi Krzyzowej na Matysce, dzieło prof. Cz. Dźwigaja


Kurhan Pamięci


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
link stat4u