Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Ś.P. WIESŁAW MARCINIAK
Ś.P. WIESŁAW MARCINIAK Drukuj Poleć znajomemu

Ś+P

WIESŁAW MARCINIAK PS. Żuk


W dniu 22 lutego 2022 roku w wieku 89 lat zmarł KPT WIESŁAW MARCINIAK PS. Żuk. W 1946 r zorganizował grupę harcerska która w 1948 r przekształciła się w działającą na terenie Łodzi "Spiskową Bojową Organizację Harcerską". Był dowódcą tej organizacji. Do końca życia był również harcerzem.
W listopadzie 1948 r aresztowany i osadzony w Urzędzie Bezpieczeństwa w Łodzi, tam przeszedł ciężkie śledztwo. W lutym 1949 r. skazany przez Rejonowy Sąd Wojskowy na 6 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach w Rawiczu, Wronkach i w Jaworznie. W Jaworznie pracował na prefabrykacji.
Po wyjściu z więzienia na podstawie amnestii został powołany do wojska i skierowany do pracy w kopalni węgla kamiennego "Wujek". Członek założyciel    Związku Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "Jaworzniacy" Oddział w Łodzi. Brał ze sztandarem oddziału udział w organizowanych przez związek uroczystościach, w zlotach, zjazdach, na spotkaniach z okazji świąt.
Za działalność niepodległościową i społeczną odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Więźnia Politycznego oraz innymi oznaczeniami resortowymi.


CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 
Żonie i Rodzinie składamy słowa serdecznego współczucia.

Zarząd Główny Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 ”Jaworzniacy”

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
link stat4u