Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Ś.P. JERZY STOKOWSKI
Ś.P. JERZY STOKOWSKI Drukuj Poleć znajomemu

Ś+P

PODPORUCZNIK JERZY STOKOWSKI

1933 – 2022


W dniu 20 grudnia 2022 roku w wieku 89 lat zmarł ppor. Jerzy Stokowski.

Aresztowany 17.07.1952 r. przez Urząd Bezpieczeństwa z zarzutem przynależności do nielegalnej organizacji młodzieżowej „Drzazga” , osadzony w areszcie śledczym w Pałacu Mostowskich w Warszawie, gdzie przeszedł trudne śledztwo.
Skazany przez Rejonowy Sąd Wojskowy art.86 par. 2 na 6 lat więzienia plus kary dodatkowe. Z więzienia w Jaworznie zwolniony warunkowo w dniu 9.08. 1954 r.
Po wyjściu z więzienia ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Warszawie.
W 1990 r. wziął aktywny udział w powołaniu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Doprowadził pokonując różne przeszkody do zarejestrowania związku w sądzie.
W 1991 r.  wszedł w skład komitetu założycielskiego Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 „Jaworzniacy”, a następnie w skład Zarządu Głównego.
Opracował Statut i załatwił formalności związane z rejestracją. Od 15 lat pełnił obowiązki zastępcy prezesa zarządu głównego. Koleżeński i lubiany przez członków Związku był  jednogłośnie wybierany na przewodniczącego komisji wyborczej na wszystkich wyborach organizowanych przez związki więźniów politycznych. Umiejętnie z godnością i dużym wyczuciem przeprowadzał wybory do władz związków kombatanckich oraz fundacji.
W 1993 r. na wniosek członków Związku „Jaworzniacy” powołano komitet założycielski fundacji. Przewodniczącym komitetu założycielskiego zastał Jerzy opracował statut Fundacji Pomocy Byłym Młodocianym Więźniom Politycznym „Jaworzniacy” ustalając cel i zakres działalności. Zarejestrował Fundację w sądzie. Na pierwszym posiedzeniu zarządu fundacji wybrany na stanowisko prezesa. Pełnił tę funkcję aż do likwidacji fundacji w 2022r.  Brał udział we wszystkich działaniach prowadzonych przez Związek „Jaworzniacy” i Fundacje: przy budowie pomników, organizacji zlotów, zjazdów, spotkań okolicznościowych, fundowaniu i zamieszczaniu tablic pamiątkowych, redagowaniu i kolportowaniu pisma „Jaworzniacy”.
Za działalność niepodległościową i społeczną odznaczony;
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Medalem Stulecia odzyskania Niepodległości
Medalami Pro Memoria i Pro Patria
Innymi odznaczeniami resortowymi i związkowymi.
 


CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 
Rodzinie składamy słowa serdecznego współczucia.

Zarząd Główny Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 ”Jaworzniacy”

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
link stat4u