Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Ś.P. JERZY STOKOWSKI
Ś.P. BOGUSŁAW WINCENTY PYKA Drukuj Poleć znajomemu

Ś+P

Bogusław Wincenty Pyka

1930 – 2022


W dniu 31 Grudnia 2022 roku w wieku 92 lata zmarł Bogusław Wincenty Pyka.

Aresztowany 18.09.1948 r. przez Urząd Bezpieczeństwa w Katowicach podejrzany o przynależność do młodzieżowej organizacji niepodległościowej „Polska Tajna Armia Wyzwoleńczo Demokratyczna”, działającej w Liceum im. Mickiewicza w Katowicach.
Skazany w styczniu 1949 r. przez Rejonowy Sąd Wojskowy na 6 lat więzienia. Był przetrzymywany w więzieniach w Rawiczu, Potulicach i od czerwca 51 r. w Jaworznie. W Jaworznie pracował jako elektryk.
W 1990r. współzałożyciel Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Katowicach. Przez kilka lat aktywny członek zarządu tego oddziału oraz członek zarządu głównego.
W 1991 r. zorganizował Oddział Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 – 1956 „Jaworzniacy” w Jaworznie. Przez wiele lat kierował tym oddziałem. Nawiązał dobrą i pożyteczną dla związku współpracę z władzami samorządowymi Miasta, oraz Szkołą, Domem Kultury i Proboszczem na Osiedli Stałym w Jaworznie. W wyniku  starań przedstawicieli Zarządu Oddziału w Jaworznie na terenie byłego więzienia postawiono pomnik upamiętniający więźniów młodocianych, w kościele wybudowano kaplicę, w szkole powstała izba pamięci, dom kultury nazwano im. Jaworzniaków. Pięciokrotnie w Jaworznie odbyły się organizowane przez związek coroczne zloty. Bogdan Pyka uczestniczył przez wiele lat w redagowaniu i wysyłce pisma „Jaworzniacy”. Brał udział w spotkaniach z przedstawicielami mediów z młodzieżą szkolną, harcerzami. Był pasjonatem wynalazków i nowoczesnych rozwiązań szczególnie z wykorzystaniem prądu elektrycznego.
Za działalność niepodległościową odznaczony.
Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości
Medalem Pro Memoria
Medalem Pro Patria
I innymi  odznaczeniami resortowymi I związkowymi
 


CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 
Rodzinie składamy słowa serdecznego współczucia.

Zarząd Główny Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 ”Jaworzniacy”

 
 
następny artykuł »
link stat4u